אחת השאלות שתמיד נמצאים לפתחם של נופשים ומטיילים הוא מה לבחור הפעם, צימר או מלון. יציאה לנופש מצריכה תכנון נכון של הטיול על מנת שנחזור עם כוחות רעננים. אינו דומה יציאה לטיול להרים בהם נעדיף מלון שיספק לנו גם ארוחות ושירות הכל כלול, ליציאה לנופש בצפת ובסמוך לה שם לעתים הפרטיות והשהות לבד בצימר חרדי יהיה עבורנו שווה מאמץ להכין ארוחות לבד.

עלות יציאה לנופש

הפער בין צימרים לחרדים, דירות נופש לחרדים, ומלונות כשרים יכול להיות גדול מאוד מבחינת השירות. מבחינת המחיר כשמדובר בשיא העונה הוא יגיע למחירים שלא תמיד נוכל לעמוד בהם, לכן לעתים יהיה נכון לוודא האם העונה בה בחרנו לצאת הוא המתאים עבורנו גם מבחינה כלכלית. מבחינת השירות צימרים לחרדים בדרך כלל יהיו מפוארים ומאובזרים הרבה יותר מדירות נופש, אולם בשני המקרים האירוח לא יכלול ארוחות. לעתים המארחים יציעו ארוחות בתשלום נוסף.

איזה נופש מתאים לי?

אירוח בצימר חרדי מותאם בדרך כלל לזוגות צעירים ומטיילים קבועים שמחפשים נופש ברמה גבוהה. אירוח בדירות נופש לחרדים יתאים בדרך כלל למשפחות בינוניות שרוצים לצאת לנופש כל המשפחה יחד. מלונות כשרים בסבירות גבוהה יהיו בתשלום גבוה משמעותי יותר מצימרים ודירות נופש, ולעתים יציעו גם חבילת אטרקציות וטיולים במסגרת האירוח. אופציה זו מתאימה בדרך כלל לנופש מאורגן. בקהילות החרדיות ניתן למצוא התארגנויות לנופש נשים מאורגן, ונופש נשים בחורף.

היכן יש צימרים מפנקים?

אין אזור בארץ שלא ניתן למצוא צימרים מפנקים, אולם כשמדובר בצימרים לציבור החרדי, לא יהיה מובן מאליו למצוא צימר מפנק בכל יישוב. האזורים בהם נתמקד יהיו כאלו שיש בסביבתם קהילה תומכת המאפשרת תפילות במנין ורשת חנויות כשרות. דירות נופש בקרית צאנז נתניה לחרדים  היא אחת האופציות המתאימות ביותר וזאת בשל העובדה כי קרית צאנז היא קהילה חרדית תומכת ומאפשרת שירותי דת מלאים למהדרין. השהות בנתניה טומנת בחובה מעלות רבות בין היתר בשל החוף הנפרד הכשר שיש בעיר במרחק הליכה קצר מקרית צאנז. וילת נופש בנתניה יכול להיות לעתים עם נוף ישיר לחוף הים הנפרד והכשר, דבר שלא מצוי בערים אחרות.

מסקנה: אין תשובה חד משמעית האם צימר או מלון טובים יותר לנופש החרדי. בחירת מקום הנופש תלויה בצורה משמעותית במיקום הנופש, קהל היעד, וגילאי הנופשים.