אחד מכלי הגינה החשובים ביותר היא המגזמה. וזאת בשל העובדה שהמגזמה היא זו שנותנת לגינה מראה מטופח. בעזרתה גוזמים את הצמחים ונותנים להם צורה במקום שיצמחו פרא ללא דרך מוגדרת ולפעמים גם בצורה שחוסמת מעבר. סיבה נוספת ומשמעותית מאוד היא עידוד צמיחה איכותית. צמח שגוזמים אותו מפעם לפעם צומח בצורה טובה יותר. אז בפעם הבאה, כאשר עוברים ליד גינה בעלת שיחים מהונדסים וצמחייה יפה, יש להודות למגזמה.

סוגי מגזמות וכיצד לבחור אותם

כמו מרבית כלי הגינון, קיימות גם המגזמות בשלושה סוגים עיקריים: חשמליות, בעלות מנוע בנזין וידניות. כל אדם בעל גינה פרטית מכיר את ההתלבטות שלפני רכישת כלי גינון, לכן הבאנו לפניכם את המעלות והחסרונות של כל אחד מסוגי המגזמות:

  1. מגזמה ידנית – היא המוכרת והנפוצה ביותר בשוק ובעיקר בגינות פרטיות קטנות. היא נראית כמו זוג מספריים ענקיות והיתרון הגדול שלה הוא – חיסכון. חסכון בחשמל ובדלק והיא גם שומרת על איכות הסביבה כאשר היא לא פולטת חומרים רעילים. עלות הקנייה שלה היא נמוכה מאוד וגם התחזוקה שלה היא פשוטה וקלה מאוד.

החיסרון של המגזמה הידנית הוא כי העבודה איתה דורשת הרבה מאמץ פיזי וזמן העבודה עלול להיות ארוך מאוד כאשר מדובר בשטח גדול או בצמחיה רבה.

  1. מגזמה חשמלית – קיימים שני סוגים של מגזמה חשמלית: מגזמה חשמלית רגילה שמתחברת על ידי כבל חשמל לשקע. ומגזמה חשמלית נטענת שנוח יותר לעבוד איתה בצורה חופשית ובמקומות גבוהים. ישנו גם חיסרון גדול במגזמה הנטענת והוא שההספק נמוך יחסית ויש צורך בטעינה תכופה. היתרונות המשמעותיים יותר של המגזמות החשמליות הם השמירה על איכות הסביבה והאחסון הנוח מכיוון שמדובר בכלי יחסית קטן.
  2. מגזמת בנזין – היא מתאפיינת במיכל שיש למלא אותו בבנזין. הבנזין מספיק למשך זמן עבודה ארוך יחסית ולכן זו אופציה מועדפת לגינות גדולות. החסרון שלה הוא שהיא יקרה משאר המגזמות ואינה שומרת על איכות הסביבה.

לכל אחד מהסוגים ישנם מעלות וחסרונות ובעלי מקצוע ידעו להמליץ באיזו מהן לבחור לפי סוג הגינה שעבורה רוכשים את המגזמה.

אולי יעניין אותך גם מעשנות גז